Brnenska vyskovnice
vrcholové knihy

Erozní poklad (zima 2012)

Aldes, 2012


O jarních prázdninách jsem si naplánoval cestu na Velkou Javořinu s cílem získat zbytek fotobodů potřebných pro nákup stop, které bych mohl využít při hledání nového pokladu. Podařilo se to, i když je třeba jedním dechem dodat, že to vzhledem k meteorologickým podmínkám nebyl úkol vůbec jednoduchý. Zároveň mě potkalo i velké štěstí, protože jsem se teprve až po návratu z této mise na stránkách Brněnské výškovnice dozvěděl, že krátce přede mnou vrcholovou knihu zálohoval Vítek, který ale díkybohu nesoutěžil, takže mi body nevybral.

Poslední stopa mě opět spolehlivě dovedla k cíli. Byl jí Velký Kosíř, nejvyšší vrchol Hané s nadmořskou výškou 442 metrů. Vrchol je pouze indicie, ale jak najít to správné místo, kde je ukrytý poklad? Naštěstí žijeme v moderní době internetu, a tak nebyl problém vytipovat si lokalitu podle přiložených fotografií, které jsem porovnal se satelitními (leteckými) snímky okolí tohoto vrcholu na webu mapy.cz. Klíčová byla především jedna fotografie, která zachycovala několik staveb a silnici s křižovatkou. Na základě těchto materiálů jsem již mohl určit přibližné místo, odkud byla fotografie pořízena a kde se tudíž poklad nacházel. Jeho vyzvednutí však bylo vzhledem k dalším povinnostem třeba odložit o několik dní. Shodou okolností se následující víkend konala akce Brněnské výškovnice, na níž došlo k vyhodnocení minulého roku a ocenění nových diplomovaných vrcholezců, mezi které nyní náležím i já. Druhý den pak bylo v plánu konečně vyzvednout poklad. Jsem velmi rád, že se obou akcí zúčastnila i moje žena Janička, která tak společně se mnou mohla tyto zajímavé a příjemné události sdílet.

V neděli jsme tedy nasedli do auta a vydali se směrem přes Rájec-Jestřebí, Žďárnou, Protivanov, Ohrozim a Kostelec na Hané do Stařechovic, odkud naše cesta pokračovala pěšky. Přímo před námi se nacházel Přírodní park Velký Kosíř, který je nepřehlédnutelný, neboť vyčnívá nad okolní krajinou. Poklad jsme objevili poměrně rychle, takže mě můj úsudek nezklamal. Při hledání nás překvapilo pouze několik zvířat, která jsme vyrušili z nedělního odpočinku (infarkt mi málem způsobil zajíc, jemuž jsem takřka šlápl na záda). Za pár okamžiků jsme se ocitli na místě známém z fotografií. Po odkrytí několika kamenů na nás pod kořenem malé borovice vykoukla umělohmotná dóza, jejíž obsah byl tentokrát zcela neporušen. Ihned jsme jednotlivé věci z pokladu prozkoumali a v případě čepic i otestovali (jsou slušivé a dobře sedí na hlavě).

Naše další kroky pak směřovaly k vrcholu. Cestu nám vzápětí zkřížila podivná stavba, která připomínala středověký sklep a v níž byl umístěn krmelec. Netrvalo dlouho a konečně jsme dorazili na samotný Velký Kosíř, kde se ještě držela sněhová pokrývka. Udělali jsme několik fotografií a zapsali se do zdejší vrcholové knihy (KČT), v níž jsme zaznamenali náš objev a propagovali stránky Brněnské výškovnice, na základě jejíchž matematických pravidel do ní tento vrchol zařazen být bohužel nemůže. Vzhledem ke zhoršujícímu se počasí, kdy se střídal déšť se sněhem, jsme zahájili ústup z vrcholu zpět do Stařechovic a odtud se autem vrátili do Brna. Už se moc těšíme na další výzvy a zajímavá místa naší milované vlasti.

Aldes


Česká tábornická unie, oblast Jižní Morava, TK Korýši © 2009  |  www[zavinac]vyskovnice.cz