Brnenska vyskovnice
vrcholové knihy

Rulový poklad (léto 2011)

Dramir, 2012


Už od únorového setkání vrcholezců (předávání diplomů) jsem nosil v hlavě myšlenku na rozvíření pokladoloveckých vod. Původně jsem měl v úmyslu v rámci symbiózy (parazitismus je moc ošklivé slovo) nakoupit na co nejvíce různých lidí stopy, aby se hra stala zajímavější. Avšak v tomto směru se vyskytlo několik překážek. Předně pro vstup do hry je nutné si 'za své' koupit 1. stopu, která je zcela správně za více jak 100 bodů. Takovýmto množstvím jsem ale nedisponoval. Řešením se ukázal výlet na Vysočinu (16. 3.) a návštěva Devíti skal. Musím přiznat, že jsem ve vyšších partiích očekával nějaký sníh, ale mé boty čekaly menší množství a bahínko stálo taky zato. Zisk předčil mé očekávání (jsem zvyklý na max 15 bodů/návštěva), takže body vystačily na 2 stopy.

Hledání pokladu jsem plánoval na sobotu, tudíž by bylo strategicky nejlepší nakoupit stopy ve čtvrtek, avšak nemohl jsem si pomoci a pořídil jsem je již v úterý. První pohled na 'hádanky' vedoucí ke stopám nebyl příliš povzbudivý. Druhý také ne, avšak nakonec se některá vodítka ukázala celkem jasná. Stále mi však chyběly důležitější stopy. Bylo nutné pomoci si i pohledem na mapy.cz a zkoušet odhadovat další kopce, protože tu mapu pro hledače pokladů jsem vůbec nepochopil (což není Johnnyho chyba). Ve středu večer jsem dosáhl většího pokroku, avšak zasekl jsem se na Monte Kosovo. Před i za chyběly stopy, poblíž akorát měly být Skalky (zajímavé kolik Skalek se v republice vyskytuje). Vše ale směřovalo na Vysočinu. Nakonec při posouvání turistické mapky na mapy.cz jsem narazil na místo zvané Kosovy. Odtud to již šlo rychleji. Extrapolací a trochou výškovnicové logiky jsem našel v mapě další kopce, jejichž názvy odpovídaly šifrám. Kdybych však neviděl v mapě 'Máselný kopec', tak by mi stopa 'Sádelný hrbolec' moc nepomohla. Stopa 'Nad Májovem s vyhlídkou' už byla jednoduchá.

V tabulce na webu se mi zobrazovalo číslo stopy 32, ale žádný další text. Nevěděl jsem, zda je to chyba zobrazení, či paraziti dostanou poslední hádanku až později... Z mapy jsem i bez další pomoci určil další kopec, ke kterému, zdálo se mi, stopy tvořily vrcholy výškovnice. Byla to Vysoká (587 m) u Havlíčkova Brodu. Zarazilo mne však trochu, že je na místě sjezdovka a oblast mi nepřipadala dostatečně 'atraktivní'. Druhý den jsem zjistil, že poslední stopou bylo již vyluštěný kopec 'Nad Květnovem, 594 m'. Tak jsem si to málem prodloužil :)

V sobotu bylo i na mne špatné počasí, tudíž jsem 'na poklad' vyrazil v neděli (1. 4.). Dopravil jsem se do obce Mírovka, po žluté za mírného sněžení jsem přes Vysokou (musel jsem se tam porozhlédnout) dorazil ke Květnovu.

Vysoká

Nejprve jsem si najivně myslel, že poklad bude přímo na 'Nad Květnovem', zde jsem však po 5 minutách pobytu mezi břízami pod kamenem našel pouze kešku a vyměnil zapalovač za turistickou miniznámečku (1. keška, ale velký kačer ze mne zřejmě nebude). Kromě vodárenského objektu mne zde zaujal zvláštní vojenský objekt, který jak jsem později zjistil, je tzv. UŽ-6 (Úkryt Ženijní, bunkr). Jinak mne místo moc nenadchlo, protože si z něj mnozí dělají skládku.

Nad Květnovem, vlevo se ukrývá zmiňovaný bunkr, vpravo vodárenský objekt

Z obrázků a videa k uložení pokladu jsem věděl, že na místě se nachází břízy, kameny, je to pravděpodobně někde u pole (+ něco, co připomínalo 2 sloupy el. vedení) a nedaleko bude silnice (hluk z videa). Krátký pohled do okolí odhalil spoustu bříz...

Pátrání jsem započal na stejné straně silnice jako je kopec s kótou. Další destinace (ostrůvek bříz v poli se skalkami) také nebyl tím pravým místem, ale alespoň jsem zde zahlédl a vyfotil hnědého ušáka. Během další hodiny prohledávání míst s břízami na okraji pole jsem zahlédl z toho co by stálo za zmínku jen kytky.

Ušák Rostlinstvo
Vrátil jsem se ke kótě a vytipoval jsem si pár míst na druhé straně silnice, kam nebylo zrovna nejlépe vidět kvůli stromům u silnice. První destinací byl malý břízami posetý dostatečně kamenitý vršek skoro hned u silnice, takový ostrůvek v poli. Chtěl jsem se odtud rozhlédnout po okolí a určit další postup. Po 'přebrození' pole a zbavení se určitého množství hlíno-bahna jsem dorazil k ostrůvku a mou pozornost upoutal jistý skalní útvar, povědomý skalní útvar... :) Našel jsem ho! Nejvyšší čas pořádně zajíst nález - zakousnout se do oběda. Na obrázku níže je srovnání nápovědy (vlevo)) a skutečného stavu (vpravo) místa (pár stromů bylo pokáceno, foceno trochu z jiného místa, úhlu).

Ostrůvek s pokladem - nápověda Ostrůvek s pokladem - nyní

Poklad Obsah pokladu

Při návratu se kromě silného větru ukázalo sluníčko a celkem hezký výhled na okolní krajinu a kopce.

Dramir

Výhled do okolí
Česká tábornická unie, oblast Jižní Morava, TK Korýši © 2009  |  www[zavinac]vyskovnice.cz